8 Náměstíčko Viktora Stříbrného
Nedílnou součástí historie většiny podprůhonských domů je drobné živnostenské podnikání. Na rozdíl od jeho novějších částí byla v historickém centru Kladna, do jehož širšího okruhu Podprůhon patří, koncentrace živnostníků vysoká. Množství živností ale rozhodně neznamenalo, že by Podprůhon byl plný výkladních skříní - na to byla čtvrť přece jen moc chudá. Klasickou výlohu mělo v Podprůhonu jen málo živností, většinou koloniály, hokynářství, smíšené zboží, řeznictví a pár dalších.
Jedním z mála míst, které ještě v dnešních dnech připomíná někdejší obchod, je rohový dům čp. 185 v ulici V. Burgra, kde bývaly hned dvě významné živnosti. Od roku 1901 zde fungovalo hokynářství, později přeměněné na prodejnu potravin. Ta byla spojená především s rodinou hutníka Jaroslava Zacha, proto se jí také často říkalo U Zacha. Obchod vydržel v provozu i řadu let po znárodnění. Ještě déle se v tomto domě udržela trafika, zřízená roku 1920 v samostatné přístavbě.
Několik dalších živností bylo spojeno i s protějším čp. 1757. Tady se historicky nacházely obchod se smíšeným zbožím, sadařství a mandlování prádla, od roku 1932 řeznictví a uzenářství Bedřicha Mouchy, dále holičství, kadeřnictví, povoznictví a také neobvyklá živnost Ludvíka Pelce, která zahrnovala nákup a prodej dobytčích chlupů, žíní, střev a odpadkových tuků.
Půvabný prostor náměstíčka Viktora Stříbrného ale není zajímavý jen kvůli živnostem. Jde o jeden z přirozených uzlových bodů Podprůhonu a také místo, které dobře vystihuje jeho charakter. Scházejí se tu dvě schodiště, otevírá se z něj výhled na část zástavby v údolí a je spojené i s uměleckým duchem čtvrti. V již zmíněném domě čp. 185 má svůj ateliér Zdeněk Manina. A náměstíčko nese jméno na počest jednoho ze zakladatelů Kladenských dvorků, uměleckého kováře Viktora Stříbrného. Replika jeho plastiky Slunce, jednoho ze symbolů čtvrti, tvoří od roku 2015 dominantu prostoru.