5 Vagónová kolonie
Domy čp. 440-449 pod úrovní Kolmistrovy ulice představují jeden z nejzajímavějších fenoménů Podprůhonu, tzv. vagónovou kolonii. V březnu 1925 schválila městská rada nákup desítky vagónů upravených pro nouzové ubytování. Pro jejich umístění byl vybrán pozemek s katastrálním číslem 386 v Podprůhonu.
V archivech se dochovaly i konkrétní rozpočtové údaje, víme tedy, že úprava pozemku stála 6 000 Kčs, na dalších 1 200 Kčs přišlo dřevěné oplocení a samotné náklady na koupi, převoz a usazení vagónů činily 13 884 Kčs 41 h. Místa ve vagónech měla být podle rozhodnutí vedení obce přidělena nejprve lidem, kteří nemají vlastní byt. Zajímavé je, že jednotlivé vagóny zpočátku nebyly zakresleny do katastrální mapy a neměly čísla popisná, počítalo se tedy zřejmě s tím, že jejich umístění bude jen dočasné. Jejich obyvatelé však vagóny postupně upravovali a obezdívali a proměnili v plnohodnotné bydlení, patrně v 70. letech 20. století tak byly stavby zaneseny i do katastrální mapy.
Dnes skutečnost, že jejich základ tvořily vlakové vagóny, připomíná už jen protáhlý půdorys domů. Vagónová kolonie si zahrála v televizní adaptaci knihy Františka Stavinohy Hvězdy nad Syslím údolím. Trilogie s Josefem Dvořákem, Ivou Janžurovou, Petrem Nárožným, Josefem Somrem, Stellou Zázvorkovou, Dagmar Veškrnovou a dalšími hvězdnými herci se v uličkách Podprůhonu natáčela v polovině 80. let 20. století.